Dil:

Sıkça Sorulan Sorular

İnfertilite nedir?

İnfertilite 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen çiftin gebelik elde edememesi olarak adlandırılır. Ancak gebe kalıp gebeliğini sonuna kadar devam ettirip bebeğini sağlıklı olarak kucağına alamayanlar (düşük, erken doğum, dış gebelik, bazen anne karnında gebelik kaybı)  da aslında bu grup içinde yer almaktadır.

İnfertilite sık rastlanan bir problem midir?

Dünya üzerinde değişik topluluklarda yapılan araştırmalar infertilitenin dünya üzerinde bütün toplumlarda yaklaşık aynı oranda saptamıştır. Bu oran %15-20 civarındadır.

İnfertil çiftlerde en sık rastlanan nedenler nelerdir?

Bilinmesi gereken en önemli şey infertilitenin bir çift problemi olduğu ve problemin bir tarafta ya da her iki tarafta da olabileceği veya küçük %10-15lik bir grupta ise kadında ya da erkekde herhangi bir problemin saptanamadığı ama yine de gebelik elde edemeyen “açıklanamyan infertilite” hastaları bulunmaktadır.

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon Aynı Şey midir?

Tüp bebek (IVF) ve mikroenjeksiyon (ICSI) hastaya yapılan işlem açısından aynı ancak laboratuar ve başarı anlamında farklı iki metottur. IVF’de yumurta hücresi ve belli sayıda sperm aynı ortama konarak kendi kendilerine döllenme olması beklenir, ancak mikroenjeksiyonda yumurta hücresinin içine tek bir sperm enjekte edilir.  Ülkemizde şu anda IVF merkezlerinin hemen tamamında sadece ICSI işlemi ile dölleme yapılmaktadır.

Her infertil Çift İçin Tüp Bebek Tedavisi Şart mı?

Tedavi metodunu bazı kriterlere göre seçiyoruz. Elimizde olan kontrollü cinsel ilişki, aşılama (inseminasyon) ve tüp bebek olmak üzere 3 değişik tedavi yolundan birini; kadının yaşı, tüplerinin durumu ve sperm sayılarına göre seçiyor ve çiftin de onayını alıp gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra tedaviye başlıyoruz.

Çift Tedavi İçin Ne Zaman Başvurmalıdır?

Önceden bilinen ciddi bir problem yoksa 1 yıllık düzenli bir cinsel hayat sonrası gebelik olmazsa doktora gidilmeli. Ancak kadın 38 yaş ve üstü ise veya daha önceden bilinen örneğin bir sperm problemi, yumurtlama problemi veya tüplerde bir problem gibi bu durumlarda daha önce de doktora başvurulup fikir alınabilir.

Başvuru Sonrası Bizi Neler Bekliyor?

İlk başvuruda çiftin detaylı bir tıbbi geçmişi, önceki tedavileri, analizleri incelenir. Sonrasında kadına bir jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılır. Bulgular çift ile paylaşılıp genellikle yeni bir yola çıkmadan eksik testler istenir. Bir sonraki görüşmede istenen testler incelenir ve bunların ışığında tedaviye karar verilir, çiftin onayı da alındıktan sonra kendilerine tedavi şeması anlatılıp genellikle bir sonraki adet döneminin 2 ya da 3. Günü tedaviye başlamak için randevulaşılır.

Ne Tür Testler İstiyoruz?

Öncelikle kadın ve erkekden istenen bir grup rutin test var. Bunlar kan testleri ve sperm analizidir.Bir de daha sonra istenebilecek özel durumlar için testler vardır; bunlar kan (genetik analiz,kan pıhtılaşma testleri..),radyolojik incelemeler( rahim filmi-HSG-), cerrahi(mikroTESE, laparoskopi,histeroskopi..).

Rutin testlerin dışındaki diğerleri  ancak özel durumlarda çiftden istenir.

Tedavi Ne Kadar Sürecek?

Artık çoğu tüp bebek merkezinde kısa hazırlama yöntemi hem pratik olması hem de sonuçlarının uzun tedavi kadar başarılı olması, ayrıca yine aşırı cevap riski olan hastalarda daha iyi kontrol olanağı vermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Kısa tedavi adetin 3. Günü başlar ve 2 haftada sonlanır. Şehir dışından gelecek hastalarımız embriyo yerleştirme sonrasında ertesi gün seyahat için uygun olacaklardır.

Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sorulduğunda her tüp bebek merkezinde bir genel başarı oranı ifade edilmektedir. Ancak bu işlemde başarı oranları öncelikle çiftin bireysel durumları ile ilgilidir. Hep kabul edilen kadının yaşının başarıda en  önemli  faktör olduğudur. Genel geçer kurallara göre kadınlarda 38 yaş sonrası yumurtalık kalitesi ve rezerv yumurta sayısı yıllar içerisinde giderek azalmakta ve bu düşüş 40 yaş sonrası daha da dramatik olmakta ve 45 yaş genelde bu tedaviler için tavan olarak kabul edilmektedir. Ancak unutulmamalı ki her zaman istisnalar olacaktır. Örneğin bu yıl 46 yaşında bir hastamız kendi yumurtaları ile gebe kaldı ve gebeliği halen sağlıklı olarak devam etmekte. Veya 20’li yaşlarda olup neredeyse menopozda diyebileceğimiz hastalarımız var. Yani tekrar söylemek gerekirse kadının yaşı, tedavide ürettiği yumurta sayısı, erkeğin sperm sayısı ve yaşı özellikle gebelik elde edebilmek için en önemli kriterlerdir.

Rahim Filmi Gerekli midir, Ne Zaman ve Nasıl Çekilir?

Rahim filmi ya da histerosalpingografi (HSG flmi) bize rahimin içi ve tüplerin anatomik yapısı ve işlevselliği açısından detaylı bilgi vermesine rağmen artık rutin uygulamalarda her zaman gerekli olmayan bir işlemdir. Rahim filmi sırasında kadının yüzde yüz gebe olmaması gerektiğinden adetin hemen bitiminde yapılmasını öneriyoruz. İşlem aslında son derece kısa olmasına rağmen bazen hafif ya da fazlaca ağrıya neden olabilir. Bu nedenle  anestezi gerektirebilir. Konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

Tüplerin Durumu ve Rahim İçi Hakkında Bilgi Verebilecek Başka Bir Yöntem Var mı?

Aynı bilgileri hatta daha da detaylı olarak histeroskopi ve laparoskopi gibi cerrahi yöntemler ya da SIS (ultrasonografi eşliğinde vajinal yolla rahim içine serum fizyolojik vererek tüpleri ve rahim içini değerlendirme) rahim filmi (HSG) dışında kullanılabilecek diğer yöntemlerdir. Histeroskopi ve laparoskopiyi  daha çok diğer iki yöntemle düzeltilmesi gereken cerrahi bir problem tanımlandığında kullanıyoruz.Yani cerrahi yöntemleri tanı için değil diğer radyolojik yöntemlerle problem çıktığında kullanıyoruz.

Yapılan Tedavilerin Anne veya Bebeğe Bir Zararı Var mı?

Yapılan tüp bebek tedavileri sonucunda sıklıkla birkaç soru ile karşılaşıyoruz; birincisi bu tedaviler sonucu erken menopoz gibi bir durum olabilir mi, ikincisi ise kansere neden olabilir mi? Bir diğer sık rastlanan soru ise bu tedavilerin bebek üzerine olumsuz bir etkisi olup olmadığıdır.

Öncelikle biz yapılan son bilimsel araştırmaların da sonucu altında bu düşük doz tedavileri ile yumurtalığın zaten o ay üreteceği yumurta sayısının çok üstünde bir yumurta hücresi kaybı olmadığını ve bu nedenle de erken menopoz gibi bir duruma sebebiyet vermediğimizi düşünüyoruz.

Kanser konusu ise uzun yıllardır araştırılıyor; özellikle bu tedavilerdeki 3 hedef organ meme, yumurtalık ve rahim üzerine etkileri çok fazla araştırıldı. Rahim ve yumurtalık üzerine olumsuz bir etki saptanmadı. Ancak uzun yıllar bu tedavilere girip gebelik elde edemeyenlerde meme kanseri riskinde hafif de olsa bir artış var gibi. Biz özellikle 38 yaş üstü hastalarımızda bu konuda daha da dikkatli oluyoruz ve tedavi programına mutlaka meme koruyucu ilaçları ekliyoruz.

Çalışmaların hemen hepsinde normal yoldan gebe kalanlar ile karşılaştırıldığında tüp bebek yöntemi ile elde edilen gebeliklerde bebeklerde anomali görülme riski biraz daha fazla olarak saptanmaktadır. Ancak infertilite nedeniyle tedavi gören  çiftlerde normal yolla  gebelik elde edenler ile karşılaştırıldığında kromozom bozukluğuna taşıma riski daha fazladır. Bu nedenle bebeklerde görülen artış bu çiftlerin zaten taşıdığı risk nedeniyle mi görülüyor yoksa bu artış tüp bebek yöntemine mi ait bu problem daha henüz çözülemedi. Ancak biz pratikte tüp bebekle gebe kalmış gebeleri eğer anne-babada daha önce saptanmış bir özel genetik problem yoksa normal gebelik gibi takip ediyoruz ve çifte bu müdahale sonucu eklediğimiz tek riskin çoğul gebelik olduğunu düşünüyoruz.

Tüp Bebek Tedavisine Başlayan Çiftin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin öncelikle bireysel fiziksel şartlarını düzeltmeleri gerekmektedir. Burada en önemlisi özellikle kadının sigara gibi yan etkisi kanıtlanmış bir alışkanlıkdan vazgeçmesi ilk ve en önemli adımdır. Ayrıca yine tiroid hastalıkları ve diabet-insulin direnci gibi metabolik problemlerin anne adayında araştırılıp düzeltildikten sonra gebelik için gayret edilmesi hem bebeğin sağlığı hem de işlem başarısı açısından önemlidir. Aşırı kilolu anne adaylarının kilo vermesi de  yine gebelik elde etme şansı ve gebelikte ortaya çıkabilecek problemler  açısından daha uygun olacaktır.   Tedavi sırasında en önemli şey tavsiye edilen tedaviyi zamanında ve doğru olarak uygulamaktır. Tedaviyi doğru ve zamanında uygulamaya dikkat etmeliyiz. İlaçlarla ilgili doktora danışmadan herhangi bir değişiklik yapmamalıyız.

Tüp Bebek Tedavisinde Vücutta Nasıl Değişiklikler Meydana Gelmektedir?

Tüp bebek tedavisi sırasında kadın hazırlanırken kullanılan ilaçlar daha fazla sayıda yumurta elde etmeye yöneliktir. Bu nedenle hızla büyüyen yumurtalıklar ve fazlaca salgılanan hormonlar nedeniyle şişkinlik, gaz, kabızlık, artan vajinal salgı, göğüslerde şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, psikolojik değişiklikler (öfke veya hüzün) sıklıkla rastlanabilen değişikliklerdir. Bunlar tedavi ilerledikçe azalıp etkinliklerini yitirecektir.

Tüp bebek tedavisine hangi dönemde başlanır?

Hastalarımızın yaklaşık %80 ‘ine”kısa protokol” ( antagonist protokolü ) uygulamaktayız. Bu nedenle adet kanamasının ikinci günü yapılan bir ultrasonografi kontrolü sonrası, rahim ve yumurtalıkların uygun olduğu teyid edilerek gerekirse hormon analizleri için kan örneği aldıktan sonra tedaviye başlıyoruz.

Daha nadir olarak kullandığımız “uzun protokol” de ise hastalarımızın adet döngüsünün 21. Günü baskılayıcı iğnelere başlıyor ve yaklaşık 7-10 gün sonra başlayan adet kanamasının 2-5. Günleri arasında yumurta geliştirici iğnelerle tedaviye başlıyoruz

Tedavinin toplam süresi nedir?

Kısa protokol uygulandı ve adet döngüsünün 2. Günü iğneler başlandı ise , ortalama 8-12 günde yumurtaların uygun sayıya ve büyüklüğe ulaşması beklenir. En son olarak yapılan tetikleyici ( çatlatma) iğnesinin 36 saat sonrasında hafif bir anestezi altında yumurtalar toplanır. Toplamadan 3 ile 5 gün sonrasında laboratuarda oluşturulan embryolar rahme yerleştirilir. ( Embryo transferi) Ortalama bir tedavi kısa protokolde  14-19 gün arası sürmektedir.

Sonucu ne zaman öğrenilir?

Embryo transfer günü hastalarımıza kanda   gebelik  testi( Beta HCG) yaptırmaları ve merkezimize iletmeleri gereken gün mutlaka belirtilmektedir. Bu tarih embryolar rahme 3. Gün yerleştirildi ise 12 gün sonra, 5. Gün yani blastokist aşamasında yerleştirldi ise 10 gün sonra olmaktadır.

Hergün iğne vurulacak mıyım? İğneler nasıl yapılacak? 

Yumurtalıkların geliştirilmesi aşamasında,  yani ortalama ilk 8-12 gün  tüp bebek tedavisinin doğası gereği uyarıcı iğneler kullanmak zorundayız. Bazen bu iğneleri ağızdan alınan tabletlerle kombine verebilmekteyiz. Sevindirici haber ise, tüp bebek tedavisindeki iğneler yeni teknoloji ile üretilen, kişinin kendi kendine kolayca uygulayabildiği, şeker hastalarının kullandığı insülin iğnelerine çok benzer olmasıdır.

Tedavinize başlarken, tüp bebek ekibimiz tarafından  size enjeksiyonlar hakkında uzunca bir eğitim verilir. İlk uygulama beraber yapılarak kişinin kendine  enjeksiyon yapma korkusunun giderildiğine ve uygulamayı doğru anladığına emin olunur. Günlük yapılacak iğnelere ait bir ilaç kullanım çizelgesi verilir. Her geldiğinde ilaçları ve çizelgesi getirmesi istenerek doğru kullanım kontrol edilmektedir.

İğnelerin yan etkileri nelerdir? Çok kilo aldırır mı ?

Tüp bebek tedavisiyle igili en çok doğru bilinen yanlış tedavideki kullanılan ilaçların çok kilo aldırdığıdır. Aslında tedavi sırasında özellikle büyüyen yumurtalıklara ve artan hormon düzeylerine bağlı olarak en sık olarak karnın alt kısmında gerginlik, aynı adet dönemi öncekine benzer göğüslerde büyüme- hassasiyet, bazen sindirim ve boşaltım sistemine ait gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gözlenebilmektedir. Günümüzdeki tedavi şekilleri yumurtalıkta çok sayıda yumurta gelişmesine bağlı olabilecek olumsuz sonuçları ( OHSS gibi aşırı yumurtalık uyarılmasına bağlı karında çok şişme ve karın içi sıvı birikimi ) ön görebilmemizi ve gerekli önlemleri almamızı sağlamıştır. Artık tüp bebek tedavileri hastalarımızda nerdeyse hiç   aşırı veya kalıcı bir kilo alımı ile sonuçlanmamaktadır.

Tedavi sırasındaki kontroller ne sıklıkta ? Hergün gelmem gerekecek mi ?

Tedaviye ilk başlanan gün olan adet kanamasının ikinci günü mutlaka kontrol yapılmasını ve tedaviye engel bir durum olmadığını görmek istiyoruz. Bu kontrolde eğer gerekli görür isek bazı hormonal analizler için kan örneği alınması gerekebilir. Her hasta için değişmekle beraber yumurtaların ilaca cevabını ve rahmin durumunu değerlendirmek için iğnelere başladıktan 3-4 gün sonra 2. Kontrole çağrılacaksınız. Bu kontrolde ilaçların yeterli ve doğru dozda olup olmadığı kontrol edilir. Bazen 2. Kontrolde, bazen de 2-3 gün sonraki 3. Kontrolde ek iğneler başlanabilir, mevcut kullanılan iğnenin dozu değiştirilebilir. Genellikle 3. Kontrolden 2-3 gün sonraki  son kontrol olan 4. Kontrolde yumurtalar yeterli büyüklüğe ve sayıya ulaştı ise son tetikleyici iğne ( çatlatma iğnesinin) saati ve 36 saat sonraki yumurta toplama işleminin saati belirlenir. Çoğu kez hastalarımızdan bu son kontrolde yine hormon analizi için kan örneği almaktayız.  Yumurta toplama işlemi günü gelirken hem kadın hem erkeği ilgilendiren önemli noktalar vurgulanır ( anestezi verileceği için kadının aç gelmesi, erkeğin cinsel perhiz süresi gibi )

Her kontrolde eşimin olması gerekli mi?

Eğer tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüp bebek ekibimizle  bir ön görüşme yapıldı ve hem erkek hem kadına ait  gerekli tetkikler istendi ve bunların  sonuçları değerlendirilip tedavi protokolü belirlendi ise genel yaklaşım, erkeğin  yumurta toplama işlemi gününe kadar, eğer uygun değilse eşinin muayenelerine katılmayabileceği yönündedir. Ancak elbette ideal olanı bu kontrollerde eşiyle beraber bulunması, eşinin tedavisine dair gelişmeleri duyması ve bilgilenmesi, enjeksiyonlar ve tedaviye yeni başlanılan veya değiştirilen ilaçlarla ilgili eşiyle beraber eğitim almasıdır.

Yumurta toplama günü erkekten , elde edilen yumurtaları döllemek için mastürbasyon yoluyla örnek alınması gerekeceği için bulunması mutlaka gereklidir. İstisna olarak eşinin yumurta toplama günü hastanede bulunamayacak ciddi mazereti olan erkek  hastalarımızın tedavi sırasında sperm örneklerini alıp dondurabilmekte ve işlem günü çözerek mikroenjeksiyon için kullanabilmekteyiz.

Başka önemli bir konu da menide hiç sperm hücresi bulunmayan ( Azospermik ) veya çok az sayıda spermi olan erkek  hastalarımız, yumurta toplama günü TESE veya benzeri cerrahi işlemle testislerden sperm bulunması işlemine girerler. Genellikle bu işlem öncesi prensip olarak, ” acaba işlemde kullanılabilecek sperm hücresine rastlayabilir miyiz ?” düşüncesi ile  son bir sperm örneği almakta ve mümkün olduğu kadar cerrahi işlemden kaçınma gayretini göstermekteyiz. Sperm bulunamaması durumunda ekimizdeki ürolog tarafından önce TESE denen cerrahi örnek alma işlemi, sonrasında eğer dokuda sperme rastlanırsa yumurta toplama işlemi yapılmaktadır. Bu durumda erkek hastalarımıza da aynen eşleri gibi anestezi verilmektedir.

Menide çok az sayıda sperm hücresi bulunan erkek hastalarımızdan , ” yumurta toplama günkü örnekte hiç sperm çıkmazsa “ düşüncesi ile  özellikle eşinin kontrollerine  beraber gelmesini ve  bu kontrollerde  sperm örneği alıp , örnekteki az sayıda ama canlı sperm hücrelerini dondurarak sonrası için hazırlıklı olmayı isteyebilmekteyiz.

Yumurta toplama işlemi nasıl bir işlemdir ? Canım çok acıyacak mı?Hastanede ne kadar kalacağım?

Tüp bebek kliniğimizde tüm yumurta toplama işlemleri , hastalarımızın hastaneye yatışları yapılarak, tüp bebek laboratuarı içindeki işlem odasında “ sedasyon “ denilen , yüzeysel anestezi verilerek yapılmaktadır. İşlem anestezili olduğu için hastalarımızın hastaneye mutlaka  6 saatlik açlık  ( sıvı alımı dahil olmak üzere) ile gelmesi gerekmektedir. İşlem jinekolojik muayene pozisyonuda vajinal yoldan, ultrason probuna iliştirilen uzun ve ince bir  iğne ile vajina üst -yan duvarından direk olarak abüyümüş yumurtalıkların içine girip , yumurtaların içinde bulunduğu folikül sıvısının aspirasyonu esasına dayanır. Yumrtalıklardan çekilen bu folikül sıvısı embryolog tarafından mikroskop altında incelenip yumurta aranır. Embryolog her bulduğu yumurtayı işlemi yapan doktora haber verir, doktor da gelen habere göre diğer yumurtaları almaya devam eder. İşlem en çok 15-20 dakika sürmektedir. Yumurta sayısı az ise 5 dakika gibi kısa sürede bile bitebilir. Hastalarımıza işlem sırasında anestezi doktoru tarafından gerekli antibiyotik ve ağrı kesiciler damar yoluyla uygulanmaktadır. İşlem bitince sedye ile istirahat edecekleri odaya alınan hastalarımızı en az 2 saat takip etmekteyiz. Bu süre içinde hala ağrı yakınması olan hastalarımıza ek ağrı kesiciler uygulayıp , kanama kontrolü yapmakta ve anesteziye bağlı tansiyon düşmesi,  baş dönmesi, sersemlik gibi yan etkilerin  tamamen geçtiğine emin olarak hafif bir öğün yapmaları da sağlanarak taburculuğu başlatılmaktadır.

Yumurta toplama işlemi günü araba kullanabilir miyim? İşe geri dönebilir miyim? İstirahat şart mı?

İşlem anestezi altında gerçekleştirildiği için, hastalarımızın hastanemizden ayrılırken kendilerini çok iyi hissediyor olsa bile, reflekslerinin anestezi nedeniyle zayıflayabileceği gerekçesi ile araba kullanmasını , dikkat gerektiren işler yapmalarını, ilerleyen saatlerde tekrar başlayabilecek regli ağrısına benzer ağrı ihtimali nedeniyle işe geri dönmelerini önermemekteyiz. İşlemden sonra evde istirahat en tavsiye edilen yaklaşım olup, çoğu hasta ertesi günü normal hayatına geri dönebilmektedir.

Yumurta toplama işlemi sonrası nasıl bir süreç başlıyor? Nasıl bilgi alacağım?

Yumurta toplama sonrası , yaklaşık 1-2 saat içinde, tüp bebek laboratuvarımızdaki embryologlarca  yumurtalar etrafındaki “ kümülüs” hücrelerinden arındırılıp , bir nevi  soyulup, olgunlukları ve yapıları incelenir. Yine laboratuar ekibince, eşinin işlemi sırasında erkekten alınan sperm örneği uygun şekilde hazırlanır. Yapısı iyi, olgun yumurtalara birebir olacak şekilde spermler enjekte edilir (mikroenjeksiyon yöntemi) İşlem yapılan yumurtalar özel “ medium” sıvıları içinde “inkübatör” denilen  ısısı, nemi ve gaz oranı çok hassas saklama ünitelerinin içine alınarak ertesi gün beklenir.

Laboratuarımızda haftanın 7 günü bir gün önceki mikroenjeksiyon yapılmış yumurtaların döllenme kontrolleri  ve daha önceki günlerde işlem yapılan hastaların embryo kontrolleri sabah erken saatte yapılmakta ve embryolog veya doktor ekibimizce hastalarımız aranarak günlük bilgi akışı sağlanmaktadır. Ekibimizin doktorları ve embryologlarının ortak kararı ile embryo transfer günü ve  zamanı, hangi embryo veya embryoların transfer edileceği saptanıp yine bu bilgiler hastalarımıza iletilmektedir.

Yumurta toplama işleminden sonra da kullanacağım iğne -ilaç var mı  ?

Yumurta toplama işleminden sonra, tüp bebek ekibimizin doktor veya hemşireleri tarafından size kullanmanız gereken ilaçlara dair bir reçete mutlaka iletilecektir. Eğer doktorunuz size taze embryo transferi yapmayı planladı ise , yani yumurta toplamadan 3-5 gün içinde embryo veya embryoların rahme yerleştirilmesi söz konusu ise , rahmi gebeliğe hazırlayıcı ilaçların başlanması gereklidir. Ancak iyi haber ise bu ilaçlar ağızdan ve vajinal yoldan kullanılan türden olup, genellikle artık iğne kullanımı bitmektedir. Bu ilaçların toplamadan hemen sonra veya ertesi gün nasıl kullanılacağı size detaylıca anlatılacaktır. Embryo transfer günü ilaçlarınızı kullanarak gelmeniz gerekmekte, transfer sonrası da yine çok dikkatlice ilaçlara gebelik testine kadar devam etmeniz beklenmektedir.

Embryo transferi nasıl bir işlemdir? Yine anestezi alacak mıyım? 

Laboraturda, döllenmiş yumurtaların ( artık adına embryo denir)  ortalama 3 ila 5 gün gelişimleri yakından takip edilerek , hastalarımız için en uygun ve en yüksek gebelik oranı sağlayacak günde ve en iyi gelişenleri seçilerek, doktorunuz tarafından rahme yerleştirme işlemidir. İşlem genellikle ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Çok nadiren jinekolojik muayeneyi çok az tolere edebilen, kasılan hastalarımıza işlem için anestezi verilmesi mümkün olmaktadır. İşlem günü normal kahvaltı veya öğle yemeğinizi yiyerek ve ilaçlarınızı kullanarak gelmeniz tavsiye edilir. İşlemden 1-2 saat önce bol bol su veya sıvı alma suretiyle , işlem anında  idrar torbanızın dolu olması istenecektir. İşlem doktor tarafından yine jinekolojik muayene pozisyonunda ve ultrason eşliğine yapılır. Yardımcı tüp bebek hemşireleri veya doktor karnınızdan ultrason ile transferi yapacak doktora rahmi çok detaylı olarak gösterir. Doktor vajinaya “ spekulum” dene rahim ağzını görmeye yarayan muayene aletini uygular ve bu sırada embryolog “ kateter” denen çok ince plastik bir boru içine embryo veya embryoları yükleyerek doktora getirir. Doktor bu kateteri rahim ağzından, rahmin içine doğru ultrason eşliğinde görerek ilerletir ve rahmin en uygun noktasına embryoları bırakır, kateteri geri çıkarır ve vajinadaki spekulumu çekerek işlemi sonlandırır. Toplamda işlem  5-10 dakikalık olup hastalarda çoğunlukla hiç ağrı gözlenmez. Sadece hastaların idrar sıkışıklığına bağlı hafif rahatsızlıkları olabilmektedir. Transfer bitiminden sonra hastalarımız dinlenecekleri odaya sedye ile götürülerek 30-60 dakika yatakta dinlenmeleri önerilir. Çok sıkışan ve idrar yapma ihtiyacını erteleyemeyecek hastaların tuvalete gitmesinde hiçbir sakınca yoktur. Toplam 1-1.5 saat dinlendirilen hastalarımız, ilaçlarla ilgili son tembihler, transfer sonrası dikkat edilecek noktalar ve gebelik testi tarihi ile ilgili bilgilendirildikten sonra hastaneden ayrılabilirler.

Embryo transferi sonrası nelere dikkat etmeliyim? Hep yatmak gerekli midir ?

Tüp bebek tedavisiyle ilgili çok yaygın olarak doğru bilinen bir yanlış da embryo/embryoların rahme tutunması ve gebeliğin gerçekleşmesi için transferden sonra devamlı yatak istirahatının  daha iyi olacağı düşüncesidir. Elbette bu dönem dikkatli ve titiz  olmayı gerektirmektedir ancak 38 yıllık tüp bebek tarihinde yapılan hiçbir bilimsel çalışma devamlı yatmanın sonuçları daha olumlu kıldığına dair veriye rastlayamamıştır. Bu dönemde hastalarımıza önerilen ilaçları çok dikkatlice kullanmayı, ağır fiziksel aktivite ve spordan, cinsel ilişikiden, ağır yük kaldırmadan kaçınmalarını önermekteyiz. Ancak ev içi hafif işler, hafif tempolu kısa yürüyüşler veya çok ciddi efor gerektirmeyen meslekleri varsa işe geri dönmelerinde hiçbir sakınca olmadığını altını çizerek belirtmekte fayda vardır.

Embryo dondurma işlemi nasıl ve kimlere uygulanır? Benim embryolarım dondurulacak mı ?

Tüp bebek kliniğimizde çok sıklıkla embryo dondurma ve dondurulmuş embryoları çözerek transfer etme yöntemini uygulamaktayız. Dondurduğumuz embryolar çok başarılı bir şekilde ( %80-90 oranında canlılığını geri kazanarak ) çözülmekte ve aynı dondurulduğu günkü kalitesine ulaşabilmekte hatta daha ileri gelişim evresine geçebilmektedir.

2000 li yılların ilk yarısındaki embryo dondurma yöntemlerinin farklı olması nedeniyle , tüp bebekle uğraşan klinisyen ve embryologlarda dahi olan “ Taze embryo transferi başrısı daha iyidir, embryo donarken ve çözülürken zarar görebilir “ düşüncesi , özellikle  2006 dan sonra “ vitrifikasyon” yönteminin geliştirilip yaygınlaşması ile nerdeyse  tamamen tarihe karışmak üzeredir. Günümüzde tam tersine “ dondurulmuş-çözülmüş embryoların transfer edilmesi ile gebelik oranı daha mı yüksek” görüşünü destekleyen pek çok bilimsel çalışma ve yayın söz konusudur.

Kliniğimizde sıklıkla  aşağıda belirtilen  durumlarda  embryo dondurmayı uygulamaktayız:

1.Hastalarımıza taze embryo transferi gerçekleştirdikten sonra elimizde iyi kalite embryoların kalması  Sonucun negatif olduğu durumda hastalarımız hemen 1-2 ay içinde donmuş embryoları ile çok daha zahmetsiz bir yolla tekrar deneme yapabilme şansına sahip olur. Sonucun pozitif olduğu hastalarımız da 5 yıl içinde  tekrar çocuk sahibi olmak istediğinde dondurulmuş embryoları ile yeni bir gebelik imkanı kazanır.

Tüp bebek tedavisi sırasında karşılaşılan bir sorun üzerine mevcut tüm embryoları dondurma 

Yumurtalıkların aşırı uyarılması, çok fazla sayıda yumurta gelişmesi ve kan Estradiol değerinin aşırı yükselmesi durumunda hastalarımızın sağlığını koruma amaçlı o ay yumurta toplama işlemi yapılıp mevcut tüm embryoları dondurup, hastalarımızın adet gördükten ve ilaçların olumsuz etkilerinden arındıktan sonra embryo transferini dondurulmuş embryoları çözerek gerçekleştiriyoruz.

Yumurtalıkların beklenenden az geliştiği, zayıf cevaplı olgularda, istediğimiz sayı ve kalitede embryo elde edene kadar , yumurtalıkları tekrar uyarma ve toplama işlemine karar verebiliyoruz. Her toplama sonrası  oluşan  embryoları dondurarak biriktirip , embryo havuzu oluşturabiliyoruz.

Rahimle ilgili tüp bebek tedavisi sırasında ortaya çıkan sorunlarda (istenenden az rahim iç zarı kalınlaşması, polip veya myom gibi rahim iç yüzeyini etkileyebilecek oluşumlar, rahim içinde sıvı izlenmesi gibi) yine tüm embryoları dondurup, rahimle ilgili sorunu giderdikten sonra transferi planlıyoruz

Embryolarına Genetik analiz yapılan hasta grubunda embryo dondurma

Preimplantasyon genetik tanı planlanan hastaların embryolarını 5. Güne kadar takip ederek blastokist evresinde, embryodan biyopsi alıp (hücre örneği) hemen donduruyoruz. Alınan hücre örnekleri genetik merkezinde kromozom yapısı veya hastalık taraması için  en kapsamlı analizden geçerken gerekli 2-3 haftalık süre içinde embryolarımızı dondurulmuş olarak saklıyor ve genetik merkezinden sağlıklı olarak bildirilen embryoları çözüp transfer ediyor, sağlıklı olmayanları imha ediyoruz.

Çeşitli tıbbi veya sosyal nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteleyen çiftlerde “ Embryobanking” amaçlı embryo dondurma

Günümüzde çok çeşitli nedenlerle anne baba olma planı daha ilerleyen yaşlara ertelenebilmektedir. Bazı kanser türleri ise hem kadında hem erkekte maalesef  çok erken yaşlarda yani üreme çağında görülür hale gelmiştir. Nedeni ister sosyal ister  tıbbi nedenlerle olsun, bu hastaların üreme potansiyelini ileriki yıllar için saklamak amacıyla hem embryo, hem de üreme hücrelerini ( yumurta veya sperm) dondurup sağlıklı bir şekilde yıllarca saklayabilmekteyiz.