Dil:

Hasta Güvenliği

GÜVENLİ TÜP BEBEK TEDAVİSİ 

Tedavi sürecinizde aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması için güncel teknolojinin imkanlarını siz değerli hastalarımız için kullanıyoruz

TüpbebeX ve TüpbebeX ID

TüpbebeX, hasta kaydı ile başlayan tüp bebek tedavisi sürecindeki tüm işlemlerin (hasta bilgileri, randevular, operasyonel işlemler, laboratuvar işlemleri, stok ve sarf malzeme takibi, gebelik takibi ) elektronik ortamda takibi ve kaydına imkan sağlayan ve tamamen tüp bebek merkezlerine özel olarak üretilmiş bir yazılımdır. Hastalarımızın kaliteli ve sorunsuz bir tedavi süreci geçirebilmeleri amacıyla tüm işlemlerin düzenli takibi, veri güvenliği, kalite kontrol ve tüm işlemlere ait geriye dönük analizlerimiz için kullanılmaktadır.

TüpbebeX ID, Tüpbebex yazılımına entegre olarak çalışan ve tüp bebek tedavisi gören hastalara ait sperm ve yumurta örneklerinin, kablosuz çipler(NFC) ile hatasız olarak eşleştirilmesi ve tüm tedavi aşamalarında ( Sperm testi, Yumurta toplama, yumurtaların takip edilmesi, fertilizasyon işlemleri (IVF/ICSI), Embriyo Transfer işlemi, Embriyo ve Sperm dondurma işlemleri) kablosuz olarak verilerin doğrulamasını – eşleşmesini kontrol altında tutan elektronik bir güvenlik sistemidir.

Tüp bebek tedavilerinde yumurta, sperm ve embriyoların karıştırılması riski yadsınamaz bir gerçektir ve telafisi mümkün olmayan sosyal, etik ve yasal sonuçlar doğurmaktadır. Halihazırda bu risk tamamen laboratuvar çalışanlarının hassasiyetine ve her işlemin ikinci bir personel tarafından kontrolüne(double check-çifte kontrol) dayalı olarak yönetilmektedir ve maalesef her laboratuvar bu konuda yeterli hassasiyete ve gerekli personel sayısına sahip değildir.Tüp bebek tedavilerindeki bu güvenlik açığını engellemek üzere, tamamen %100 Türkiye’de AR-GE ‘si yapılmış ve geliştirilmiş olan TupbebeX ID – Tüp Bebek Güvenlik sistemi, hastaların ve tüp bebek tedavi merkezlerinin, tedavi süresince güvende olmalarını ve oto kontrolü sağlamaktadır.

Sistem, kablosuz elektronik radyo dalgaları olan RFID sistemi ile çalışmaktadır. Tedavi başlangıcında çiftlerden alınan parmak izi okumaları sistemdeki hasta dosyasına kaydedilir ve bu bilgi tedavi sürecinde her işlem öncesinde (sperm örneği verme, yumurta toplama, embriyo transferi) yapılacak parmak izi okumalarıyla doğru işlem-doğru hasta eşleşmesi güvenliği için kullanılır. Ayrıca laboratuvar içerisindeki sperm, yumurta ve embriyolar için kullanılan malzemeler kablosuz kullan-at etiketler ile etikeltlenmekte ve her işlem öncesinde doğru sperm-doğru yumurta, doğru embriyo-doğru hasta eşleşmesi kontrol edilerek sisteme kaydedilmektedir. Herhangi bir eşleşmeme halinde sistem alarma geçerek personeli uyarmaktadır.  Dolayısıyla gerek laboratuvar, gerekse ameliyathane içerisinde, tüm işlemler kablosuz olarak doğrulama işleminden geçmektedir. Aynı zamanda kullanılan tüm kullan-at materyallerinin hepsinin üzerinde hasta-eş adı ve hasta numarası etiketleri bulunmaktadır.

Laboratuvarda ki işlemler, sadece yetkilendirilmiş personeller tarafından yapılır. İşlem sırasında hasta ameliyathanede ki LCD ekranından işlemler hakkında bilgi sahibi olur ve kimlik bilgilerini görür. Hasta LCD panelde ki bilgileri görerek güvenliği pekiştirir. Laboratuvar personeli dokunmatik panelleri kullanarak hasta ile ilgili verileri sisteme girebilir. Tüm yapılan işlemler, personel, tarih-saat, işlem türü vb. tüm hareket bilgileri ana bilgisayar üzerinde kayıt altında tutulur.